Produkty přírodní kosmetiky Bodhi obsahují až 73 výtažků rostlin a bylin. Při výrobě našich přírodních kosmetických produktů používáme bylinné extrakty z těchto rostlin:
mučenka pletní, pupovnik asijský, aloe, zelený čaj, šišák bajkalský, gingko biloba, hedvábí, lotus, limetka, citron, citrónová tráva, kokos, vanilka, jasmín, bambus, lilie. Používáme éterické oleje z grapefruitu, máty, rozmarýnu, limetky, bergamotu, geránia, zázvoru, levandule, čajovníku australského, citrónové trávy, ylang - ylang, pomeranče, mandarinky a růže. Přidali jsme také Himálajskou sůl, třtinový cukr, sladké mandle, jojobový, kokosový a rýžový olej, kávová zrna, bambucké a kakaové máslo do formulování našich výrobků.
Bodhi produkty eliminují negativní pocity, emoce a stres, kterým čelíme každý den. Exotické vůně přenesou vašeho ducha a vaši představivost, což vám umožní dokonale relaxovat.
ZDE JE PŘEHLED VYBRANÝCH BYLIN A ROSTLIN POUŽITÝCH V PROSTŘEDCÍCH přírodní kosmetiky Bodhi:
Léčivý zázrak z přírody v podobě rostlinky Aloe vera, které se daří zejména v subtropických a tropických oblastech je známý po celém světě. Obsahuje obrovské množství biologicky aktivních látek, které mají příznivé účinky na lidský organismus. Extrakt z aloe je přírodním všelékem, který má výjimečné regenerační vlastnosti, posiluje imunitu a stimuluje organismus.
Káva Arabica obsahuje nejvíce antioxidantů zpomezi všech druhů kávy. Antioxidanty pomáhají chrániť pokožku před nepříznivými vlivy prostředí a tím ji udržují zdravou a bojují proti předčasnému stárnutí. Káva podporuje i látkovou výměnu a je vhodná při detoxikačních nebo redukčních diétách. Je prospěšná i v boji proti celulitidě. Má krásnou aromu.
Nazývá se také máslo karité, se získává z plodů afrického máslovníku. Obsahuje polovinu nasycených a polovinu nenasycených mastných kyselin. Bambucké máslo se používá zejména v kosmetice pro péči o pleť a vlasy. Jeho vynikající vlastnost je, že na pokožce vytvoří tenkou ochrannou vrstvu čímž ji přirozeně chrání před ztrátou vlastní vlhkosti. Má také protizánětlivé účinky, hojí, regeneruje, zvláčňuje, je vhodné pro všechny typy pleti.
Bergamot je citrusový ovocný plod, který se původně začal pěstovat v Itálii. Chuť a vůně je citrusová, mírně sladká. Bergamot je součástí známého druhu čaje Earl Grey. Hlavním důvodem jeho pěstování je bergamotová silice, která má významné místo v kosmetice a parfumerií. Pro její vlastnosti se využívá na ošetření mastnější a aknózní pleti, také léčí kožní onemocnění.
Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoletá léčivá rostlina z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Má specifickou intenzivní vůni. Lidově se bazalce říká i bazilika, případně bazalénka. Bazalka je medonosnou rostlinou, pro svoji bohatost kvetení je velmi cennou včelařskou rostlinou. Zajímavým faktem je, že bazalka si i při tepelném zpracování uchovává své léčivé schopnosti.
Má antibakteriální, protizánětlivé účinky. Ovlivňuje dýchání a usnadňuje vykašlávání. Celkově zklidňuje a harmonizuje při úzkosti, stresu a nervozitě. Napomáhá při obnově cévního řečiště, usnadňuje zajizvení, zmírňuje premenstruační syndrom. Má repelentní a adstringentní účinky.
Citron je bohatým zdrojem kyseliny askorbové a citrónové, které mají příznivé účinky na lidský organismus. Díky výrazným antiseptickým a čisticím vlastnostem se využívá v kosmetice na jemné čištění pokožky, kterou šetrně zbavuje nečistot, stahuje póry a celkově rozjasňuje pleť. Svěží citrónová vůně povzbuzuje a stimuluje smysly, zahání únavu a stres.
Citronová tráva je oblíbená díky svým antiseptickým a aromatickým vlastnostem. Svěží citrusová vůně působí jako uklidňující prostředek při podrážděnosti, uvolňuje svalové napětí, zlepšuje náladu a pomáhá správně nastartovat organismus hned zrána. Antioxidační účinky mají příznivý vliv na zpomalení stárnutí buněk.
Léčivé a antiseptické účinky čajovníku pocházejícího z daleké Austrálie znali místní domorodci už před tisíci lety. Představuje malý hojivý zázrak s příznivými účinky na celý organismus, kterému navrací ztracenou rovnováhu.
Černá rýže obsahuje mimořádně vysoké množství železa, vitamínů, antioxidantů a vlákniny. V minulosti byla výsadou čínských císařů a jejich pár oblíbenců díky čemuž si vysloužila přívlastek "zakázána".
Červená jasmínová rýže nese v Thajsku, zemi svého původu, poetický název "Hom měli" - bílý květ. Je unikátním zdrojem vitaminu E a antioxidantů, které pronikají hluboko do pokožky, kde ji účinně hydratují a zároveň zlepšují její strukturu pro dlouhodobě mladistvý vzhled.
Eukalyptus je krásná exotická dřevina původem z Austrálie. Z jeho listů se získává eukalyptový olej, který má neuvěřitelné účinky na lidské zdraví. Blahodárně působí na nervový systém, potlačuje duševní vyčerpanost, odstraňuje bolesti hlavy a dodává novou životodárnou energii.
Rostlina známá také pod názvem plumérie je okrasný kvetoucí keř pocházející z Indie. Její působivé květy jsou zbarveny bíložlutě nebo dokonce růžově. Frangipani má omamnou, nepříliš sladkou květinovou vůni. Esenciální olej z frangipani je příjemně euforický, navozuje atmosféru uvolnění, radosti a kreativity.
Výrazná a svěží květinová vůně geránia s kořeněným nádechem má harmonizující účinky nejen na tělo ale i mysl. Pomáhá vyrovnávat emocionální výkyvy, působí relaxačně a zároveň stimulovat. Esenciální olej se využívá v kosmetice zejména pro jeho protizánětlivé a hojivé účinky díky čemuž příznivě působí na namáhanou a vysušenou pokožku.
Ginko představuje živou fosílii ve světě rostlin, která je na Zemi již přes 200 milionů let. Je jednou z nejúčinnějších léčivých rostlin, jejíž listy jsou doslova přeplněné účinnými látkami. Výrazná antioxidační aktivita pomáhá odbourávat volné radikály což zpomaluje celkové stárnutí organismu. Účinné látky zlepšují krevní oběh v tkáních díky čemuž zůstává pokožka tónovaná a posílena.
Granátovník púnsky je ovocný opadavý ker z čeľade vrbicovité. Jeho plod je granátové jablko, aromatické ovocie so sladkokyslou chuťou. Granátové jablko obsahujú približne 77% vody, vápnik, fosfor, železo, horčík, veľké množstvo sodíka, draslíka, sacharidov, organické kyseliny. Z vitamínov sú významne zastúpené vitamín B, vitamín C, v menšej miere tiež aj vitamín A vo forme provitamínu.
Svěží a příjemná vůně grepfruitu pomáhá navrátit přirozenou harmonii těla i duše. Působí antidepresivně, odstraňuje únavu a podráždění čím navozuje pocity radosti a štěstí. Má výborné antiseptické a antioxidační vlastnosti, je skvělým pomocníkem v péči o mastnou a aknózní pleť.
Jalovec je keřovitá až stromovitá dřevina z čeledi cypřišovitá. Má často více kmenů. Borka je šedohnědá, šupinovitá. Jehlice jsou pichlavé, mají bílý pásek a jsou v tříčetných přeslenech. Květy jsou dvoudomé. Bobule modročerné barvy jsou oinovatěné a dozrávají ve třetím roce.
Nejvíce je používán v dermatologii díky antiseptickým a protizánětlivým účinkem. Jeho vůně utišuje a zjemňuje, je doporučený lidem trpícím depresí nebo stresem. Jasmínový olej je považován za afrodiziakum a je používán u všech typů sexuálních problémů.
Jojoba je známá svým tekutým voskem, který se získává z jejích semen. Vosk má uklidňující účinky. Indiánské ženy ho používali jako zkrášlující kosmetický prostředek na hebkou pleť a lesklé vlasy. Dále se vosk používal při zpracování kůží, kterým dodával větší vláčnost a jemnost. Jojoba je také nazývána pouštní ořech.
Jedná se o strom rostoucí v Indii, severní Africe a na Středním východě. Pro výrobu extraktu se používá kůra stromu a jeho pryskyřice. Ta má na klouby, a nejen na ně, téměř zázračné účinky. Kyselina boswellových působí tlumivě na aktivitu interleukinů a leukotrienů, které podporují a udržují zánětlivé procesy v kterémkoli tělesném orgánu. Jejich dosah je srovnatelný s kyselinou acetylsalicylovou (aspirinem), ale na rozdíl od ní nedráždí ani nepoškozuje žaludek a střeva, nesnižuje (zvýšenou) teplotu a neředí krev.
Kajeput je strom původem z Jižní Asie a Austrálie. Slovo „kajeput“ pochází z původního indonéského názvu kayu putih a znamená „bílé dřevo“. Někdy se mu říká také „bílý tea tree.“ Esenciální olej kapujet se získává parovodní destilací z listů a větviček stromu a má svěží kafrovou vůni.
Kakaovník pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Pražené boby se rozemelou na kakaovou hmotu, ze které se lisováním oddělí lehký tuk. Kakaové máslo je bohaté na antioxidanty, má intenzivní zvláčňující a regenerační vlastnosti.
Kakaové máslo bylo pojmenováno Theobroma, což znamená "jídlo bohů". Je stále oblíbenější složkou přírodní tělové kosmetiky. Po staletí se používá v Africe pro své hydratační a hojivé vlastnosti, kde se používá k ochraně a regeneraci pokožky poškozenou sluncem a větrem.
Hřebíček jsou sušené nerozkvetlé pupeny stálezeleného stromu původem z Indonésie. Nezaměnitelná vůně hřebíčku v nás evokuje především vánoční koláče avšak esenciální olej z hřebíčku je prospěšný i pro naši pokožku. Je silným antioxidantem a omlazuje pleť, stimuluje krevní oběh a proto dobře prokrví pokožku a uvolní svalstvo. Hřebíčkový olej je ideální příměsí v produktech pro ruce a tělo v chladném období.
Kokosový ořech, který je často spojován s exotickými oblastmi, dozrává na sluncem zalitých plážích asi dvanáct měsíců. Odtud pramení tajemství jeho vysokého obsahu proteinů, minerálních látek a vitaminů, které pomáhají udržovat pokožku hebkou a dostatečně hydratovanou.
Kozí mléko se často označuje jako "elixír mládí a krásy". Obsahuje aktivní komplex složek, který je bohatý na proteiny, lipidy, organické kyseliny a vitamíny. Kombinace těchto látek podporuje regeneraci, pružnost a vláčnost pokožky, napomáhá zpomalovat procesy stárnutí. Zároveň působí jako účinná ochrana před škodlivými vlivy prostředí.
Kurkuma prava se mele na oranžovo-žlutý prášek, který se běžně používá jako barvivo a dochucovadlo v mnoha asijských kuchyních, zejména pro kari nebo jako barvivo. Prášek má teplé, hořké aroma podobné černému pepře a zemité hořčičné aroma. I když se dlouho používá v ájurvédské medicíně, kde je známá také jako haridra, neexistuje žádný klinický důkaz o použití kurkumy nebo její složky kurkuminu jako léčiva.
Žluté květy nenáročné rostlinky štírovníku růžkatého obsahují malé množství dikyanidových sloučenin, které příznivě působí při poruchách neurovegetativního systému, pomáhají při depresích a nespavosti. Extrakt z štírovníku obsahuje látky, které chrání pokožku před nepříznivými vlivy, obnovují vitalitu buněk a vyhlazují pleť.
Levandule je všeobecně známá svými zklidňujícími a blahodárnými účinky, které přispívají k udržení celkové duševní a emocionální rovnováhy. Pomáhá uvolňovat zablokovanou energii v těle, čímž snižuje nervové napětí, stres a pocity úzkosti. Uklidňuje, harmonizuje a přispívá ke zlepšení kvality spánku.
Luffa je 100% přírodní materiál získaný z plodů rostliny Luffa, která patří do čeledi tekvitovitej. Luffa svým tvarem také připomíná okurku. Tyto plody se pěstují zejména v asijských zemích jako zelenina a jsou jedlé v raném stádiu zrání. Z plně vyzrálých plodů se vyrábějí přírodní houby a houby, které slouží v kuchyni k čištění povrchů nebo jako tělové houby na masáž a čištění pokožky.
Limetka je oblíbená díky své intenzivní osvěžující aroma, která pozitivně povzbuzuje a rozjasňuje mysl. Má výrazné protivirové, antibakteriální a antiseptické účinky. Navíc obsahuje množství vitamínů a minerálů, které regulují látkovou výměnu, čímž dochází k nastartování přirozených regeneračních mechanismů organismu.
Litsea je rod rostlin z čeledi vavřínovité. Jsou to dřeviny s jednoduchými listy a nevelkými květy v okolíkovitých květenstvích. Rod zahrnuje asi 400 druhů. Je rozšířen v oblasti od tropické Asie po Austrálii a Tichomoří a v Severní a Střední Americe. Nejvíce druhů roste v tropické Asii. Litsea cubeba má výraznou citrusovou vůni.
Mango je tropické ovocie, plod mangovníka. Mango patrí do rodu Mangifera, ktorý zahŕňa 69 botanických druhov a viac ako 1000 odrôd tohto ovocia. Nie je známy jeho presný pôvod, ale predpokladá sa že, mango pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie. e bohatý aj na vitamín C, ktorý je dobrý na podporu imunitného systému a obsahuje až 80 % vitamínu A a taktiež vitamíny skupiny B, E a K.
Původní domovinou mangostanu je jihovýchodní Asie, kde jeho léčivou sílu znají již celé generace domorodých obyvatel. Kromě toho, že je nejbohatším přírodním zdrojem xantonů (antioxidantů) na světě, obsahuje řadu cenných látek, díky kterým disponuje výraznými protizánětlivými, antiseptickými a nejnovější i protinádorovými účinky.
Typická ovocná sladká vůně. Uvolňuje psychické napětí, rozptyluje úzkost, depresi, melancholii a smutek, osvěžuje, pomáhá při nespavosti, reguluje trávení a funkci střev (pálení žáhy, žaludeční neurózu, nevolnost, podráždění), výrazně harmonizuje dětskou psychiku.
Léčivé a blahodárné účinky máty, z níž se získává mentol, vyzdvihoval už Hippokrates. Svěží mentolová aroma se postará o příjemný pocit uvolnění, zvýšení motivace a výkonnosti což naopak snižuje úzkost a frustraci.
Mučenka pletní je velmi stará bylinka obsahující množství výživných složek, vitamínů a minerálů. Působí blahodárně na nervový systém a pomáhá odstraňovat napětí. V lidovém léčitelství a kosmetice se využívá právě pro své uklidňující, relaxační a antioxidační účinky.
Mýdlový ořech je plod stromu Sapindus Mukurrosi, který roste v Nepálu a jižní Indii. Už v dávných dobách používali indické ženy skořápky mýdlových ořechů pro mytí a péči o vlasy. Tyto skořápky obsahují přírodní saponin, který se při kontaktu s vodou začne uvolňovat, což se projeví vznikem jemné pěny.
Jedna lžička denně užívaná na lačno zlepšuje trávení. Olivový olej zlepšuje kvalitu vlasů, odstraňuje lupy, pomáhá při suché pleti, zjemňuje kůži, zpevňuje nehty. Léčí unavené svaly, snižuje účinek alkoholu, používá se k odstranění akné. Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Při pravidelném užívání snižuje riziko srdečních infarktů a mozkových příhod. Olivový olej je známý jako prostředek proti stárnutí a rakovině.
Pačule obecná je teplomilná, vytrvalá, polokeřovitá rostlina vysoká 50 až 120 cm, které květe větším počtem drobných, nafialovělých květů ve vzpřímených válcovitých květenstvích. Pěstuje se pro silně vonný olej získávaný ze suchých listů a používaný v kosmetice a lidovém léčitelství.
Petitgrain je esenciální olej destilovaný z listů a větviček citrusových rostlin, obyčejně hořký pomeranč stromu (Citrus aurantium). Tato rostlina také neroli (destilovaný z květů) a hořký pomeranč esenciální oleje (lisovaného za studena z kůry plodu). Petitgrain je ostrý, čerstvým, zeleným, dřevitá a lehce ovocná vůně.
Léčivé účinky rozmarýnu lékařského znali již naši předkové, kteří jej používali při léčebných a ochranných rituálech. Rovněž byl považován za symbol lásky a věrnosti. Rozmarýnová silice má přirozené antibakteriální a antiseptické vlastnosti, díky čemuž se často používá v alternativní medicíně, fytoterapii a kosmetice. Posiluje produkci mazu ve vlasové pokožce čímž zabraňuje vzniku lupů.
Velmi oblíbený květ s velmi příjemnou vůní. Má široce působící léčivé účinky. Už od starodávná je růžový olej osvědčeným zkrášlovací prostředkem. Pomáhá suché a popraskané pokožce a zmírňuje bolesti svalů a kloubů.
Pozitivně ovlivňuje případy premenstruačního syndromu, stresu, bolestí hlavy, deprese, nevolnosti, úzkosti, napětí a je dobré při péči o pleť. Éterický olej růžové dřevo je doporučeno při přípravě pleťových masek nebo pleťových olejů.
Rýže setá je jednoletá bylina s oblými stébly, původem z Číny. Rýže setá je z čeledi Poaceae - lipnicovité rostliny. U nás je možné rýži setou pěstovat jako okrasnou pokojovou rostlinu. Vytváří velmi pěknou dekorativní trávu s dlouhými plochými listy, které jsou na okrajích drsné. Rýže setá obsahuje vitaminy skupiny B a další mikroelementy jako fosfor, draslík, hořčík.
Někomu voní, někdo této vůni nepřijde na chuť okamžitě. Mnohokrát nám nevoní při prvním kontaktu avšak časem si santalové dřevo zamilujeme. Je to netypická vůně pro Slovensko a spojuje se nám hlavně s exotickou dovolenou v Orientu avšak pokud si santal zamilujeme, můžeme mít exotický ráj i doma.
Světlice barvířská je rostlinka pocházející z Malé Asie, kde se od pradávna pěstovala pro žluté barvivo. Z její semen se vyrábí olej, který obsahuje až 80% kyseliny linolové. Ta je důležitá pro správné fungování organismu, který si ji však nedokáže sám vytvořit. Vzácný extrakt ze světlice barvířské má blahodárné protizánětlivé a antioxidační účinky.
Sladký pomeranč působí antidepresivně, ulevuje od stresu, úzkosti a smutku. Pomáhá při nespavosti. Zklidňuje pokožku, pomáhá v boji proti celulitidě. Může zvyšovat fotosenzibilitu. Olej se získává lisováním oplodí stromů rostoucích v teplých až tropických oblastech téměř celého světa.
Šalvěj muškátová se zvykne pěstovat jako dekorativní rostlina v záhonech, silným aroma květů krásně provoní své okolí. Používá se i pro léčebné účely, využívají se květiny, celá nať i listy. Léčivé účinky jsou popsány v nižším odstavci. Kromě toho je známo její využití při výrobě kořeněných vín a vermutů a v kosmetickém průmyslu při výrobě kolínské vody, parfémů a mýdel.
Tato rostlinka rostoucí na Dálném východě a Zabajkalí se využívá v přírodní čínské a tibetské medicíně více než 2000 let. Její kořen obsahuje vysoké množství flavonoidů díky čemuž má výrazné protizánětlivé a regenerační účinky. Blahodárně působí při stresu a nervovém vyčerpání kdy pomáhá navodit klidný spánek.
Již ve středověku byla po pepřem nejpopulárnější koření na světě. Je to vnitřní vrstva kůry stromu, který je příbuzným vavřínu a existují dvě základní formy skořice: cejlonská, je světlejší, jemnější a označovaná i jako pravá skořice a čínská je tmavší, silnější a označuje se jako nepravá skořice nebo cassia.
Tymián patří k univerzálním bylinkám, které se používají běžně v kuchyni jako koření k dochucení jídla. Lidé si ho často zaměňují s aromatickým oreganem. Douška tymiánová je malý, vytrvalý, voňavý polokřik z čeledi hluchavkovité. Jako tymián/tymián/temian se označuje i voňavá pryskyřice z této rostliny používaná jako kadidlo při náboženských obřadech.
Vanilka je jediná orchidej na světě, jejíž plody jsou jedlé i pro člověka. Její příjemná a nasládlá vůně působí jako vynikající nervové tonikum, které zahání frustraci a stres, zvyšuje chuť do života, uvolňuje a pomáhá relaxovat. Extrakt z vanilky zároveň pomáhá tělu zbavit se toxinů a zpomaluje stárnutí buněk.
Vetiveria je v tropech vysázena jako okrasná tráva ak zabránění erozi. Má význam v tradiční indické medicíně i aromaterapii. Šťáva z listů slouží proti krevním parazitům. Kořeny mají ochlazující a stimulující účinek, usnadňují dýchání, podporují zažívání a působí proti krevním parazitům. Odvar se pije při horečkách a chřipce, uštknutí hadem či bodnutí štírem, chorobách krve, žloutence či nadměrném potení.
Kananga Voňavá (Cananga odorata) je indonéský, rychle-rostoucí strom se žlutými voňavými květy, které jsou zdrojem známého éterického oleje Ylang-Ylang. Vůně Ylang-Ylang má příznivé účinky na stav nervového systému, odstraňuje depresivní stavy, nejistotu a neodůvodněné starosti. Používá se na zmírnění tzv. pre-menstruačního syndromu, i jako afrodisiakum. Zmenšuje také bolesti hlavy u lidí, kteří mají sklon k vyššímu krevnímu tlaku. Dokáže si poradit s arytmií, nervozitou a snižuje krevní tlak.
Yuzu je citrusové ovocie (kríženec mandarinky a citrónu) a rastlina z čeľade Rutaceae východoázijského pôvodu. Yuzu sa pestuje hlavne v Japonsku, východnej Ázii ale aj v Austrálii, Španielsku, Taliansku a Francúzsku. Citrus yuzu je cenným zdrojom vitamínu C a antioxidantov, čerstvo odtrhnuté yuzu obsahuje dokonca trikrát viac vitamínu C ako citrón.
Zdraví prospěšné účinky mořských řas byly známy již ve starověku. V současnosti jsou považovány za jeden z nejprogresivnějších zdrojů kosmeticky a nutričně významných látek díky čemuž si vysloužili pojmenování "zelená kosmetika budoucnosti".
Zázvor (zázvor) je tradiční Ajurvédská rostlina, která se používá již po staletí, aby léčila horečku a zažívací a kožní problémy. V Japonsku se se zázvorovým olejem používá ke zmírnění bolesti v kloubech. Kořen zázvoru působí jako protizánětlivý prostředek a přináší pocit tepla. V lázních je celé roky populární při masáži chodidel či nohou.
Zelený čaj, který je známý svými výraznými léčivými účinky, se získává z lístků rostlinky Camelia sinensis, pocházející z Číny a Japonska. Obsahuje množství aktivních antioxidantů, které revitalizují a harmonizují tělo i mysl. Jeho jemná vůně povzbuzuje a stimuluje smysly. Vysoký obsah flavonoidů podporuje hojivé procesy pokožky a zpomaluje její stárnutí.
Tento bylinný herbář nadále připravujeme....